Kosa rakouská Fux Hartstahl

Nový produkt

Vynikající rakouská ručně kovaná kosa z tradiční továrny Schroeckenfux (Fux Austria, Schröckenfux). Vyberte si velikost kosy 60, 65, 70, 75, 80, 85 nebo 90 cm.  Jedná se o světovou špičku. Kosa drží ostří, dá se dobře klepat, je pevná a přesto relativně lehká. S tradicí od roku 1540. Vhodná pro moderní ergonomické kosení.

Více informací

Skladem

1 170,00 Kč s DPH

  • Ano
  • Ne

Přidat na seznam přání

Více informací

Jak zvolit velikost kosyV čem spočívá kvalita kosyParametry univerzální kosy

Geometrie této kosy jí předurčuje pro ergonomické kosení v různorodých podmínkách. Podélné prohnutí omezuje zapichování špičky do země. Kosa proplouvá snadno i nerovným terénem a není nutné jí zvedat. Příčné prohnutí umožňuje, aby ostří podřezávalo stonky pod optimálním úhlem a zároveň se tím ostří netupí tak rychle. Sekáč má velice dobrou kontrolu nad tím, kolik trávy zabere při jednom nápřahu a záběru. Tato kosa umožňuje skutečně meditativní kosení.

Kvalitní vykování jí dává tuhost a pevnost při relativně nízké hmotnosti. Takováto kosa má potenciál vydržet při správném zacházení pro mnoho generací sekáčů.

Ocel, ze které je tato kosa vyrobená, poskytuje skvělý kompromis mezi tvrdostí a houževnatostí. Díky tomu vydrží dlouho ostrá. Zároveň umožňuje jemné naklepání (kutí), aniž by ostří praskalo.

Během naší praxe sečení a při vedení kurzů kosení nám prošlo rukama velké množství kos. Toto je kosa, kterou jsme vybrali jako tu nejlepší, jakou světový trh nabízí. Záměrně nenabízíme spoustu různých krajových modelů, různá grafická provedení kosy, která by jen mátla zákazníky. Barva se stejně brzy poškrábe a nám jde o to, aby kosa kosila. V různých krajích se také používaly jiné techniky kosení. Technika ergonomického kosení tyto překonává svou pohodlností a efektivitou. Kosa Fux Hartstahl je ta nejlepší možná volba pro ergonomické kosení, která uspokojí 99% zákazníků.

Jak vybrat správnou délku kosy?

Obecně platí, že malá kosa je vhodná do stísněného prostoru, nerovného terénu, náročného porostu nebo pro slabší sekáče.

Velká kosa naopak bude kosit rychleji, ale bude potřeba víc síly. Proto je důležité, aby byla vždy dobře naklepaná. Je vhodná pro rovnější plochy, tam, kde je místo, pro silnější sekáče, pro snazší porost.

Kosa s malou délkou ostří (60 - 65 cm) je vhodná zejména pro kosení ve stísněných prostorech, nebo ve velmi členitém terénu, kde musíte dávat pozor, aby kosa nenarazila do pevného předmětu. S malou kosou je kosení méně silově namáhavé, což je lepší pro slabší a menší sekáče.

Kosa středních rozměrů (70 - 75 cm) je vhodná jako univerzální kosa pro běžné sečení jak na zahradu, tak louku. Opět je zde vhodné uvážit, kdo s kosou bude kosit.

Kosa s velkou délkou ostří (80 - 85 cm) je vhodná pro sekání rozsáhlých travnatých ploch.

Závodní kosa (95 cm a delší) je především pro výkonnostní a závodní kosení. Můžeme dodat na objednávku. Napište nám email nebo zavolejte.

Udávaná délka kosy je měřena úhlopříčně. Od špičky k úpatí stopky.

Kosa a její přibližná délka

Nová kosa, přestože je označena jako připravená ke kosení, tak ve skutečnosti není. Pro snadné ergonomické lehké kosení je nutné jí předem připravit. Pokud si výše zvolíte "Naklepat - připravit pro okamžité sečení", tak pro vás u nové kosy odstraníme nátěr kolem ostří, poté lehce zbrousíme do konzistentní tloušťky a pak minimálně třemi průchody ostří ručně kladivem naklepeme. Lehké zbroušení (vyrovnání rozdílů v tloušťce ostří) je nutné, aby bylo kosu možné naklepat během jednoho dne. Jinak by ostří po naklepání bylo velice nerovnoměrné a pnutí v materiálu příliš velké. Bez lehkého zbroušení by bylo třeba kosu naklepat, pak kosit, pak naklepat, pak kosit, pak naklepat a možná pak by teprve získala prvotřídní ostří.

Hmotnosti kos

60 cm 450 g
65 cm 460 g
70 cm 480 g
75 cm 520 g
80 cm 550 g
85 cm 570 g
90 cm 590 g

Příslušenství