Kosa Styria Silver

Nový produkt

Poctivě vykovaná kosa štýrského typu vhodná pro moderní ergonomické kosení. Pochází ze slovinské továrny "Tovarna Kos in Srpov" s tradicí od roku 1881. Vyberte si velikost kosy 60, 70, nebo 80 cm. Jedná se o kosu s výborným poměrem cena / výkon.

Více informací

Skladem

695,00 Kč s DPH

  • Ano
  • Ne

Přidat na seznam přání

Více informací

Tato slovinská kosa pochází z "Tovarna Kos in Srpov" u Mariboru s tradící od roku 1881. Je vykovaná z vynikající tvrdé oceli tradičním postupem o přibližně 20 technologických krocích. Je vykována z ocelové kulatiny - nikoliv z plochého prefabrikovaného hranolu. To zaručuje maximální pevnost. Dá se jemně naklepat aniž by začala praskat.

Já (Dan Mikušík) vlastním a používám kosu Silver 80 pravidelně už déle než 12 let. Zažila toho hodně a stále je plně funkční.

Prohnutí v podélném i příčném směru umožňuje kosit v různorodém terénu a porostu. Sekáč má velice dobrou kontrolu nad tím, kolik trávy zabere při jednom nápřahu a záběru. Kosa perfektně zapadá do systému ergonomického kosení. V porovnání s rakouskými kosami Hartshathl je o něco těžší a z továrny je ostří méně předklepáno. Ani rakouská kosa ale není z továrny připravená pro kosení. Pokud zvolíte naklepání od nás, tak výsledné ostří obdržíte ve stejném stavu jako u námi naklepané rakouské kosy.

Střední šířka čepele je 55 mm.

Zvolte délku 60, 70 nebo 80 cm. Pokud si nejste jistí, využijte pro určení velikosti tuto aplikaci, nebo video instruktáž níže.

Jak zvolit velikost kosy

Během naší praxe sečení a při vedení kurzů kosení nám prošlo rukama velké množství kos. Tuto kosu jsme vybrali jako tu s nejlepším poměrem cena/výkon. Záměrně nenabízíme spoustu různých krajových modelů, které tento Slovinský výrobce také vyrábí. Model Styria značený Silver Special pasuje k rakouskému kosišti.

Jak vybrat správnou délku kosy?

Obecně platí, že malá kosa je vhodná do stísněného prostoru, nerovného terénu, náročného porostu nebo pro slabší sekáče.

Velká kosa naopak bude kosit rychleji, ale bude potřeba víc síly. Proto je důležité, aby byla vždy dobře naklepaná. Je vhodná pro rovnější plochy, tam, kde je místo, pro silnější sekáče, pro snazší porost.

Kosa s malou délkou ostří (60 cm) je vhodná zejména pro kosení ve stísněných prostorech, nebo ve velmi členitém terénu, kde musíte dávat pozor, aby kosa nenarazila do pevného předmětu. S malou kosou je kosení méně silově namáhavé, což je lepší pro slabší a menší sekáče.

Kosa středních rozměrů (70 cm) je vhodná jako univerzální kosa pro běžné sečení jak na zahradu, tak louku. Opět je zde vhodné uvážit, kdo s kosou bude kosit.

Kosa s velkou délkou ostří (80 cm) je vhodná pro sekání větších travnatých ploch.

Udávaná délka kosy je měřena úhlopříčně. Od špičky k úpatí stopky.

Pro snadné ergonomické lehké kosení je nutné kosu předem naklepat. Pokud si výše zvolíte "Naklepat - připravit pro okamžité sečení", tak pro Vás u nové kosy odstraníme nátěr kolem ostří, poté lehce zbrousíme do konzistentní tloušťky a pak minimálně třemi průchody ostří ručně kladivem naklepeme. Lehké zbroušení (vyrovnání rozdílů v tloušťce ostří) je nutné, aby bylo kosu možné naklepat během jednoho dne. Jinak by ostří po naklepání bylo velice nerovnoměrné a pnutí v materiálu příliš velké. Bez lehkého zbroušení by bylo třeba kosu naklepat, pak kosit, pak naklepat, pak kosit, pak naklepat a možná pak by teprve získala prvotřídní ostří.

Hmotnosti kos

Styria 55/600 (60 cm) 0,47 kg
Styria 55/700 (70 cm) 0,53 kg
Styria 55/800 (80 cm) 0,58 kg