Jak správně zvolit velikost kosiště?

Kosiště od nás dovolují díky svému prohnutí kosit ergonomicky. To znamená s rovnými zády, "v těžišti", bez nutnosti zapojovat spodní zádové svaly, bez nutnosti nepřirozeně krčit ruce, umožňující plný záběr (celý rozsah pohybu). Příklad postoje pro luční sečení vidíte na obrázku.

Zde je postup jak přesně poznáte, které kosiště bude pro vás to nejlepší.

Sevřete do dlaně tužku, nebo vařečku. Postavte se na rovné podlaze rovně, nohy od sebe o něco více, než na šířku ramen. Obě ramena volně svěšená. Ruce jsou také pohodlně svěšené. Tužku nebo vařečku držte vodorovně se zemí a změřte, jak daleko je její spodní strana od země (metr bude kolmo k zemi). To odpovídá výšce spodní rukojeti při kosení.

Dle tabulky vyberte kosiště, které vám svým rozsahem nejlépe vyhovuje. Ručky jsou při správné poloze kosy nastavitelné v uvedeném rozsahu. To platí při použití rakouských kos od nás. Úhly u jiných kos (i ze stejné továrny) se mohou lišit.

U Markéty z obrázku jsme naměřili 75 cm, takže jí perfektně pasuje kosiště 150 na maximální nastavení, 160 na střední nastavení a 170 na nejmenší nastavení. Koupí si tedy kosiště o velikosti 150, které je nejlevnější :-)

Délka kosiště Naměřená výška úchopu dle popisu výše
130 cm od 46 do 56 cm
150 cm od 63 do 75 cm
160 cm od 69 do 80 cm
170 cm od 75 do 87 cm 
(Pro větší naměřenou hodnotu lze bez ohýbání v pase
držet kosiště strměji k zemi. Pak stači trochu
přibrousit kosiště, aby byl úhel položení správně.)