Abyste mohli kosit rychle, pohodlně, zdravě, vytrvale a pro radost, je potřeba mít prvotřídní vybavení. To dělíme na vybavení pro samotné kosení, vybavení pro naklepávání a vybavení pro opravy a jinou údržbu.

Vybavení pro kosení

Kosiště - vyberte si velikost dle popisu kosiště přesně pro svou postavu. Je vyzkoušené, že lidé neradi mění nastavení ruček (madel). Proto je praktické, aby měl každý kosící člen rodiny své kosiště s kosou na míru vždy v pohotovosti.

Kosa (ocelová čepel s ostřím). Vybrat si můžete dle popisu zboží nebo dle video lekce, která je zdarma součástí online kurzu Kosení pro život. Velikost si také můžete nechat doporučit naší aplikací.

Kosiřník s imbusovým klíčem (objímka pro uchycení kosy ke kosišti) - je součástí námi dodávaných kosišť. Kosiřník pro stará kosiště (nepasuje na ergonomické) lze dokoupit zde.

Brousek (doostřovací/obtahovací kámen) Hodí se mít více hrubostí. Minimálně jeden hrubší (např. Narex). Pokud budete klepat jemné ostří, déle vydrží s použitím jemnějšího brousku (Rozsutec nebo nejjemnější Modrá břidlice). Po perfektním naklepání se začíná používat nejjemnější brousek. Když přestane "brát", přejde se na hrubší a když ani po obtažení naším naším hrubším brouskem kosa dobře nekosí, pak je třeba zase naklepat.

Toulec (vodotěsné pouzdro na nošení brousku). Brousek je potřeba při kosení mít ve vodě, aby dobře brousil a aby se neopotřebovával. Nevyrážejte nikdy kosit bez brousku a toulce. Obtahování je třeba provádět často (každou minutu až pět minut), jinak kosa nebude dobře kosit.

Vybavení pro naklepávání kosy

Kosa se používáním a obtahováním brouskem obrušuje a úhel ostří se tupí. Proto jednou za čas (po 3-6 hodinách čistého kosení) je dobré ostří ztenčit. Klepáním se docílí takové kvality ostří, které skvěle kosí a dlouho drží ostré.

Vyberte si jednu ze tří možností:

1. Naklepávání čočkovitou ploskou kladiva na úzké babce

Vyžaduje cvik a dovednost, ale nabízí nejkvalitnější naklepání. Budete potřebovat:

Naklepávací kladivo s čočkovitou plochou

Naklepávací úzká babka. Ekonomická nebo profi.

Brusná houbička (volitelně, ale doporučuji) - odstraňuje dobře nečistoty a korozi na kose, kladivu i babce. Údery kladivem pak jsou vidět a víte, jek klepete.

Kozlík (volitelně - jde použít i špalek, ale není to tak pohodlné a praktické)

2. Naklepávání na naklepávači

Toto zvládne úplně každý bez dlouhého nácviku, ale ostří není tak ostré a odolné, jako když se kosa perfektně naklepe na babce.

Naklepávač

Obyčejné kladivo kolem 800g hmotnosti.

Špalek nebo volitelně kozlík.

Volitelně brusnou houbičku - není tak důležitá jako při klepání kladivem, ale je praktická pro bezpečné očištění kosy od koroze a nečistot před klepáním.

3. Naklepávání nosem kladiva na ploché babce

Toto býval nejběžnější tradiční způsob klepání ve střední a východní Evropě. Vyžaduje cvik a dovednost obdobně jako při klepání na úzké babce. Naklepání není tak rovnoměrné. Kdo je zvyklý takto klepat a nechce se přeučovat, bude potřebovat:

Naklepávací kladivo s upraveným nosem (úzkým koncem)

Plochá babka

Volitelně kozlík

Brusná houbička (volitelně, ale doporučuji)

Vybavení pro opravy, přípravu nových kos a jinou údržbu

Toto vybavení je spíš pro profesionální údržbáře kos.

Pilník plochý pro různé opravy ostří

Pilník kulatý pro probrušování praskliny a broušení konkávních ostří

Pomaloběžná vodou chlazená bruska pro předbrušování tlustých ostří kos

Ocelový kartáč pro odstraňování barvy a koroze (ruční, nebo na vrtačku nebo na úhlovou brusku)

Svěrky pro uchycení kosy k ponku

Svěrák pro uchycení kosy za žebro

Šídlo (nebo hřebík) pro odstranění hlíny z imbusových šroubů 

Klíč č. 10 pro povolování ruček na kosišti